https://www.colliers.com/p-dnk59002887
- For sale
For Sale
16.750.000 KR.
- Areal: 1.345 m²
- Istandsat i 2021
- Fin infrastruktur
- Område i god udvikling
- Afkast: 6,16%
- Pris: 16.750.000 kr.
Ejendommen ligger i Åbyhøjs bynære erhvervsområde, som pt. er i god udvikling, og som må forventes at blive yderligere udviklet over de kommende år, da området er udpeget som et byomdannelsesområde.
Der er ca. 500 meter til Aarhus Syd Motorvejen, direkte adgang til ringvejssystemet og kort afstand til Aarhus C.
Ejendommen ligger på en mindre stikvej tilbagetrukket fra Viby Ringvej.
Som naboer kan nævnes Aarhus Global Media, Lasse Larsen Huse, Firesafe A/S, ISS Facility Service og Raundahl & Moesby.
Ejendommen, som er blevet pænt istandsat i 2021, er i sin grundstruktur fleksibelt opbygget, og derfor forholdsvis let at tilpasse til de fleste lejeres behov.
Ejendommen er i sin helhed udlejet til Ingeniør’ne A/S med en uopsigelighed indtil 30. september 2024.
Ved eventuel fremtidig tomgang vil ejendommen let kunne konverteres til et flerbrugerhus med fælles kantine og mødecenter, hvis der skulle være et ønske herom.
Ejendommen indeholder centralt indgangsparti med pænt trappeforløb, hvorfra de enkelte etager og afdelinger i bygningen fordeler sig. Indretningen er hovedsagelig storrumsmiljø. I forbindelse med renoveringen er der bl.a. opsat mødebokse og nye kaffestationer. I stueplan forefindes en dejlig kantine med industrikøkken. Kælderen er blevet ombygget til ”hyggerum” for personalet med bordfodbold, bordtennis, lounge, gode depotrum og toilet med brusekabine.
Der er fine parkeringsforhold lige ved ejendommen.
Ejendommen fremstår i rigtig pæn stand, og der er i forbindelse med renoveringen blevet indlagt fjernvarme. Bygningens vinduer er i ældre stand, og køber må nok påregne en udskiftning inden for en nærmere årrække.
Energiklasse: E